Studia psychologiczne są jednym z najbardziej obleganych kierunków, jeżeli chodzi o nauki humanistyczne. Czemu zawdzięczają swoją popularność, czy gwarantują znalezienie dobrze płatnej pracy? Co tak naprawdę robi psycholog?

Jedna z teorii wyjaśniających tak wielką popularność studiów psychologicznych mówi, że psychologię chcą studiować osoby, które same potrzebują pomocy psychologa. Tak naprawdę, żeby dobrze wykonywać zawód psychologa potrzebne są wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Jest to praca, która w założeniu ma polegać na kontaktach z ludźmi, na pomocy w rozwiązywaniu ich problemów. Oczywiście nie każda osoba, która studiuje psychologię w przyszłości otworzy swój własny gabinet i rozpocznie prowadzenie terapii, ale nawet zajęcia odbywające się na tym kierunku łatwiej jest zaliczyć posiadając odpowiednie kompetencje.

W praktyce tylko niewielka część psychologów otwiera własne poradnie. Większość znajduje zatrudnienie w innych dziedzinach gospodarki. Wbrew pozorom psychologowie nie są w uprzywilejowanej pozycji pod względem zatrudnienia wśród absolwentów kierunków humanistycznych. Obecnie rynek jest przesycony osobami z wykształceniem humanistycznym i jak wszyscy psychologowie także mają problemy ze znalezieniem po studiach wymarzonej pracy.

Poszukiwania mogą okazać się bardziej owocne dla tych absolwentów, którzy faktycznie mieli szczególnie wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. Nie jest to już sprawa ukończonego kierunku studiów, a tego, że takim osobom łatwiej jest nawiązać dobry kontakt z potencjalnym pracodawcą i przekonać go do siebie.

Studiowanie psychologii nie jest gwarancją sukcesu. Osoby wybierające ten kierunek powinny się zastanowić czego oczekują od studiów. Być może rozwiązania własnych problemów. I być może studia nad psychiką człowieka im w tym pomogą. Jednak do rozwiązania własnych problemów niezbędna jest ciężka praca nad sobą i same studia z pewnością nam jej nie zastąpią. Jest to z pewnością świetny kierunek dla pasjonatów i osób chcących się w przyszłości profesjonalnie zajmować rozwojem osobistym.