Pomidor mięsisty, to jedno z najchętniej uprawianych w naszym kraju warzyw. Z powodzeniem można posadzić go w ogrodzie, jak i w szklarni. Przy czym nie wymaga niesamowitego starania w aspekcie dbania o niego. Pomidory przybyły od nas aż z Ameryki Południowej. Pomidory mają różną wielkość w zależności od odmiany. Różne mogą być także ich kształty, od kulistych, po wydłużone, poprzez te przypominające śliwkę, albo gruszkę. Zdecydowana większość pomidorów ma odcień czerwony, choć nie jest to regułą.
Pomidory bogate są w witaminy, znajdziemy wśród nich witaminę C, E, K czy B. Sporo w nich również kwasu foliowego, beta karotenu oraz biotyny. Bogate są także w składniki mineralne, w tym potas, sód, fosfor, magnes, miedź oraz cynk i mangan. Istotnym składnikiem jest także lipoken. Jest to barwnik, który nadaje pomidorom barwę. Lipoken stanowi silny antyutleniacz, jako, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, należy go dostarczyć z zewnątrz, doskonałym sposobem jest dostarczenie go poprzez jedzenie pomidorów. Dieta bogata w lipoken pozwoli zapobiec zawałowi serca oraz miażdżycy. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na nowotwory. Jak widzimy pomidory warto jeść.
Dla pań szczególne znaczenie może mieć fakt, że pomidory świetnie wpływają na wygląd naszej skóry. Działają także antyzmarszczkowo. Zapobiegają przy tym nadmiernej łamliwości włosów oraz ich wypadaniu. To wszystko sprawia, że pomidory należy jeść. A sposobów w jakie możemy je spożywać, jest sporo. Czy to będzie pomidor surowy, który trafi na kanapkę, czy też pomidor, który trafi do słoika jako zimowy przetwór. Nie tylko zawartość witaminowa pomidorów sprawia, że chętnie po nie sięgamy, wiele osób ceni je za swój smak. Dzięki licznym odmianom pomidora, możemy wybrać ten jego rodzaj, który będzie nam najbardziej smakował. Należy pamiętać, że pomidor to roślina jednoroczna. Uprawia się je z rozsady. Pośród odmian pomidorów znajdziemy te wczesne oraz późne. Niektóre z nich szczególnie dobrze rosną w szklarniach.

Wyszukiwarka pomidorów: hortinet.pl