Pomidory San Marzano to pomidory włoskie, świetnie nadają się jako dodatek do sosu oraz różnorakich przetworów. Posiadają one zwarty i mało wodnisty miąższ. Odmiana ta pochodzi z Kampanii. Rośnie u podnóża Wezuwiusza. Pomidory te są twarde oraz podłużne i mają słodki smak. Aby pomidory San Marzano mogły rosnąc, potrzebują gleby pochodzenia wulkanicznego. Odmianę tę często stosuje się do przyrządzania sosów do pizzy, makaronów czy przetworów, które wymagają duszenia. Skórka tej odmiany jest twarda i należy ją obrać przed dokonaniem dalszej obróbki. Pomidory te odznaczają się małą ilością pestek.

Czy warto wybrać pomidory San Marzano? To zależy. Odmiana pomidorów, którą powinniśmy zasiać, uzależniona jest od tego, do czego chcemy te pomidory wykorzystać. Inna będzie ona gdy chcemy je bezpośrednio spożywać, a inna gdy zależy nam na ich wyglądzie lub gdy pragniemy włożyć je do słoików.
Istotny jest również czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na uprawę pomidorów. Różne pod względem odmian pomidory potrzebują różnego stopnia opieki. Najmniej naszej uwagi potrzebują pomidory sztywnołodygowe. Pomidory tej odmiany można wysiać pod koniec marca i oczekiwać kwitnięcia. Jeśli dobrze o nie zadbamy możemy spodziewać się naprawdę pięknych zbiorów. Pomidory Sam Marzano stanowią rodzaj odmiany amatorskiej, która cieszy się sporą popularnością w wielu krajach Europy zachodniej. Przeznaczona jest ona do uprawy w gruncie oraz tunelach foliowych. Odmiana ta posiada owoce o wydłużonym kształcie, który przypomina długą gruszkę. Wielu miłośników tej odmiany chwali ją ze względu na smak. Pomidor san marzano jest odporny na wiele wirusów, między innymi mozaiki tytoniu oraz brunatną plamistość liści.

Pomidor san marzano lubi miejsca nasłonecznione. Odmianę tę warto uprawiać przy palikach. Można uprawiać go zarówno na otwartej przestrzeni, jak i pod osłonami. Biorąc pod uwagę twardość oraz kształt owoców, cieszą się sporą popularnością jako warzywa na przetwory. Śmiało można je w całości zalewać i marynować.