Wydaje się, że niewielkie dodatki nie mają właściwie żadnego większego wpływu na całokształt. Szybko się jednak przekonamy, że takie myślenie jest zgubne, ponieważ detal ma zazwyczaj ogromne znaczenie właściwie w każdym aspekcie naszego życia.

Dodatki do sukienki są w stanie zmienić nas całkowicie, aluminiowe felgi samochodowe nadają  sportowy lub elegancki charakter, niewielkie dodatki do domu sprawią, że będzie miły i przytulny. Takich przykładów można wyliczać nieskończenie wiele, ale nie ma to większego sensu, bo prędzej czy później sami dojdziemy do wniosku, że drobiazgi zmieniają rzeczywistość.

A kiedy już odkryjemy, że zupełnie niepozorne element są bardzo ważne, zrozumiemy jak ważny jest ich wybór. Przestaniemy kupować przypadkowe rzeczy, ale zaczniemy się zastanawiać nad ich sensem, wyglądem i przeznaczeniem.

I tak na przykład stojąc przed wyborem uchwytów meblowych z pewnością w końcu pojawi się problem — które wybrać, bo chociaż sklepy przepełnione są różnymi produktami, decyzja wcale nie będzie taka łatwa, jak mogłoby się nam wydawać. Oto właśnie paradoks współczesnych klientów, którzy co prawda mają do wyboru bardzo wiele, ale nadal nie wiedzą na co się zdecydować.

Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja w końcu musi zostać podjęta, ponieważ uchwyty są bardzo potrzebne. Ułatwiają otwieranie i zamykanie szafek oraz szuflad, są elementem ozdobnym i wykończeniowych mebli.

Oczywiście, nie są niezbędne, bo w niektórych nowoczesnych meblach wcale nie ma uchwytów. Zastępuje się je  systemami push to open, gdzie otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą lekkiego przyciśnięcia frontu. I chociaż rozwiązanie to ma wielu zwolenników, ma również swoje wady, o których warto pamiętać.

Otóż bezuchwytowe otwieranie drzwi oznacza, że za każdym razem, kiedy będziemy chcieli otworzyć lub  zamknąć szafkę — musimy odbić na niej swoje palce, co nie wygląda szczególnie efektownie na płytach meblowych o wysokim połysku. Jeśli zatem nie chcemy oglądać odbitych śladów, warto skorzystać z tradycyjnych rozwiązań i wybrać uchwyty meblowe.

To normalne, że czasem mamy jakieś wątpliwości, szczególnie wtedy, gdy nowoczesne rozwiązania są kuszące, ale nie we wszystkich kwestiach musimy podążać za nowymi tendencjami, zwłaszcza, że te starsze wcale nie są starodawne i niemodne.

Nie ma przecież najmniejszych podstaw do obaw, że nasze meble kuchenne będą niemodne, ponieważ wśród uchwytów meblowych znajdziemy zarówno klasyczne, jak i bardzo nowoczesne wzory, dlatego z pewnością dopasujemy coś odpowiedniego do swoich pomieszczeń.

Nie zmienia to jednak faktu, że wybór nie może być zupełnie przypadkowy. Trzeba się wykazać odrobiną wyczucia i uruchomić swoja wyobraźnię, ponieważ wygląd każdego pomieszczenia musi być spójny i zgrany, dlatego właśnie najlepiej dopasowywać uchwyty meblowe do istniejących już elementów.

Jeśli na przykład nasze meble są klasyczne, a do tego planujemy kupić stylowy żyrandol, być może warto postawić również na designerskie uchwyty w kolorze starego złota. Dzięki temu przestrzeń naszego domu będzie sprawiała wrażenie elegancji i dobrego smaku.

Ten styl nie musi jednak odpowiadać wszystkim, dlatego również dla wielbicieli nowoczesnych wnętrz znajdą się odpowiednie uchwyty meblowe. Ciekawą propozycja są w ostatnim czasie przede wszystkim aluminiowe listwy mocowane na brzegu frontów, które doskonale wpisują się w przestrzeń nowoczesnych wnętrz, ponieważ wyglądają po prostu doskonale.

Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami nie tylko ładnych, ale również funkcjonalnych rozwiązań, być może wybierzemy do kuchni lub do łazienki długie, relingowe uchwyty meblowe, które oprócz swojego pierwotnego zastosowania, mogą być zarazem doskonałym wieszakiem na ręcznik lub ścierkę.

Jak widać uchwyty meblowe nie są małoznaczącym elementem, ponieważ ich rodzaj, kształt i rozmiar ma ogromny wpływ na wygląd każdego pomieszczenia, dlatego podczas wyboru, musimy mieć to na uwadze. Inne uchwyty wybierzemy przecież do kuchni, inne do pomieszczenia biurowego, a jeszcze inne do dziecięcego pokoju. Oznacza to, że czekają nas pewne dylematy, ale po krótkim namyśle na pewno uda się wybrać coś odpowiedniego i idealnie pasującego do wnętrza.