Listy sufitowe to dla wielu niezbędny element wykończenia wnętrza. Różne są rodzaje listew sufitowych, począwszy od styropianowych, a kończąc na PCV. Listwy sufitowe dostępne na rynku, są zazwyczaj gotowe do szybkiego i samodzielnego montażu. Możemy wybierać spomiędzy szerokiej gamy produktów listew ozdobnych, jak również rozet sufitowych. Listwy zostały wyprodukowane właśnie z ten sposób, by w łatwy sposób można je było zamontować w domu. Ich główną zaletą jest lekkość oraz wcześniej wspomniana łatwość złożenia.
Liczne rodzaje listew pozwalają na dobranie takiego modelu, który będzie odpowiedni zarówno w pomieszczeniu nowoczesnym, jak i klasycznym. Zamontować możemy je w postaci zwykłego elementu wykończeniowego, który świetnie nada się zwłaszcza w przypadku tapet. Świetnie przełamie on także monotonię jednokolorowych ścian. Przede wszystkim jednak bez względu na to, jak wygląda nasze pomieszczenie, powinniśmy pamiętać o tym by wybrana przez nas listwa, pasowała do wnętrza, w której ją umieścimy.
Pierwsza zasada podczas dokonywania montażu listew, to przede wszystkim czyste podłoże, które powoli nam na długotrwałą żywotność listew. Sprawą kolejną jest precyzyjne docięcie narożników listew. Najlepiej wykonać to przeznaczonym do przycinania narzędziem. Listwy sufitowe świetnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, które zazwyczaj odznaczają się oszczędnością środków oraz prostotą formy. Do tego rodzaju wnętrz warto dobrać listwę pastelową lub sufitową, odznaczającą się prostymi kształtami. Celu ożywienia naszego wnętrza, warto pokusić się o listwę, która jest kolorowa. Ładnie wyglądają np. listwy czerwone, które zestawimy z wnętrzem o białym kolorze, w ten sposób uzyskamy efekt kontrastu oraz wyraźnie zarysowaną linię sufitu oraz intensywny kontrast.
Możemy także połączyć styl nowoczesny wraz z klasycznym, świetnie sprawdzi się dobranie właściwej rozety. Zwłaszcza szykowne wnętrze w zestawieniu z prostą listwą. Możemy także pokusić się o listwę przysufitową z różnego rodzaju wzorami.