W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają fototapety. Są to tapety przedstawiające obrazy, lub zdjęcia wykonane w najwyższej jakości graficznej. Papier wykorzystywany w fototapetach jest powlekany lateksem, aby zapewnić jego wodoodporność i wygodę przyklejania. Jeśli nasza dekoracja będzie szczególnie narażona na zabrudzenie (np. w pokoju dziecięcym) warto pokryć ją dodatkowo laminatem, który uchroni ją przed zniszczeniem. Dlaczego ten rodzaj dekoracji ścian, spotyka się z tak entuzjastycznym przyjęciem przez dekoratorów wnętrz? Powodów jest kilka.
Pierwszym z nich jest personalizacja. Mamy dziś naprawdę ogromny wybór motywów do zastosowania od obrazów przyrody po wielkomiejskie wieżowce, aż do futurystycznych kształtów. Dość popularnym wyborem jest również użycie cytatów, które są dla nas życiową inspiracją. Być może, nawet spośród tych tysięcy wzorów nie uda nam się znaleźć niczego, co przykuje naszą uwagę. Nic nie szkodzi. Możemy sami zaproponować design, który nam się podoba na przykład kolaż zdjęć rodzinnych, a specjaliści przygotują fototapetę według naszych wskazówek.
Innym powodem dla którego fototapety święcą triumfy w domach i miejscach publicznych, jest fakt, że pasują niemal do każdego pomieszczenia. Dzisiejsze techniki tworzenia fototapet, dzięki użyciu lateksu i laminatu pozwalają na ich doskonałą ochronę nawet w warunkach dużej wilgotności np. w łazience. Dzięki temu możemy ożywić wszystkie pomieszczenia i dodać do nich trochę magii.
Jak już wcześniej wspomniałam, są one dość powszechnie stosowane w miejscach publicznych takich jak bary, puby, dyskoteki. Łatwo je utrzymać w czystości, a dzięki ich odpowiedniemu wykorzystaniu możemy stworzyć przestrzeń w danym klimacie np. lata 20-te, okres PRL-u itd. Dzięki takim szczegółom pub czy klub zostanie lepiej zapamiętany i wyróżni się wśród konkurencji.
Fototapety to interesujący sposób na wyróżnienie, pokazanie osobistych preferencji czy ożywienie wnętrza. Warto więc, zastanawiając się nad wystrojem, przyjrzeć się tej ofercie.